26 Temmuz 2013 Cuma

Sokaklar kimseye yasaklanamaz...

Görüş görenin ufkuyla sınırlıdır. Gören gene kendiyle, kendini görür. Öyleyse sen kötü görmek istemiyorsan, yaralanmak, yaralamak istemiyorsan görüşünü düzelt, ufkunu kaktüslerle yılanlarla doldurma.

Hamilelik insani bir hal, insani bir nitelik. Niteliği öne çıkarıp bir estetik kaygı derdine düşmek; şekle, niteliğe takılmak da neyin nesi. Peki ya o niteliğin sahibi? Niteliğin özü öncelemesi değil midir bu? O niteliğe sahip olanın gönlü?Tasavvuf adına gönülleri bırakıp nitelikleri, şekilleri mi kovalayacağız. Bu ışığı bırakıp gölgesiyle oyalanmak olmaz mı?

Hamilelik insani bir hal, insani bir nitelik. Öyle bir bahşedilmiş niteliktir ki  bu, onu yaradan sıfatına yükseltir. * Böyle bir nitelik çirkin olabilir mi? Emeğiyle hayatını kazanana, dolmuşa otobüse binene, sokağa çıkana keyfi yasaklar konamaz. Uygulanması mümkün olmayan kurallarla, örflerle insanlar suçlanamaz, suçluluk duymaları beklenemez.


Başlarında sikkeyle Abdülbaki Gölpınarlı Dedeye küfreden atanmışların, hamilelik hakkında ileri geri konuşanların,  beyanları ve yaptıkları Mevleviyye'yi bağlamaz. 


* "Kadın, Hak nurudur, sevgili değil...Sanki yaratıcıdır, yaratılmış değil!"
Mesnevi 2437

4 yorum:

Mukadder Deniz dedi ki...

EyvaAllah Enis hocam ,
güzel değinmişsiniz...atanmakla ol'unmadığı, niyetler ortaya çıkınca belli oluyor...

Enis Diker dedi ki...

Sağolun hocam, bazı çigileri çekmek lâzım artık, susup izleyerek olmuyor.

N.Narda dedi ki...

Psikopatinin ilgili yazısına da yazmıştım. Tasavvuf geleneği açısından da dediğiniz gibi, şekle bakıp özü atlamak olmuş, en basit tabirle...Kötü...

Enis Diker dedi ki...

Toplumları ve hayatı sabit sanıp, sabit örflerle insanları yargılamak arifane değil, yorum için teşekkürler.